Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Profilaktyka grypy

11 stycznia 2018

W związku z trwającym   sezonem zachorowań na grypę w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) i w ramach akcji „Zaszczep się wiedzą” udostępniamy materiały informacyjno-edukacyjne.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Profilaktyka grypy

Zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego - dane na dzień 05.01.2018r., godz. 14.00

5 stycznia 2018

   Na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego w okresie od marca 2017r. do 05.01.2018r. godz. 14.00 zarejestrowano ogółem 312 zachorowań, w tym 266 u mężczyzn w wieku od 4 do 61 lat oraz 46 zachorowań u kobiet w wieku od 7 do 69 lat. Odnotowano 209 hospitalizacji, 103 osoby leczono ambulatoryjnie. Zebrane dane wskazują, iż 58 osób chorych na WZW typu A udzieliło informacji, iż w okresie narażenia na zachorowanie przebywały w krajach: Niemcy, Austria, Słowacja, Grecja, Czechy, Malta, Rumunia, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Turcja, Litwa, Włochy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Albania, Dania, Francja, Wietnam. Sytuację epidemiologiczną zachorowań na WZW typu A w mieście Poznaniu oraz powiecie poznańskim w latach 2006-2016 przedstawiono na ryc.1.p>

Aktualną sytuację epidemiologiczną dot. zachorowań na WZW typu A dot. miasta Poznania i powiatu poznańskiego przedstawiono w tabeli 1.

Ryc. 1

Weronika Gołąbek
Czytaj więcej o: Zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego - dane na dzień 05.01.2018r., godz. 14.00

Bezpłatne testowanie w kierunku HIV

29 listopada 2017

Jednym z elementów profilaktyki choroby AIDS jest badanie krwi  w kierunku HIV. Informujemy, że w Poznaniu można bezpłatnie i anonimowo  poddać się testowi w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym, mieszczącym się w Budynku Noble Tower przy ul. Dąbrowskiego 77. Szczegóły w załączonej ulotce.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Bezpłatne testowanie w kierunku HIV
Przejdź do - plakat%20informacyjny%20o%20akcji

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

29 listopada 2017

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu zorganizowano akcję antynikotynową. Psycholog wojskowy Marzena Kościelniak  wygłosiła wykład o szkodliwości palenia, o naturze uzależnienia od nikotyny oraz o skutecznych sposobów pozwalających rzucić palenie. Po wykładzie pracownicy PSSE w Poznaniu przeprowadzili wśród zainteresowanych osób pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu i zachęcali palaczy do podjęcia wysiłku zerwania z nałogiem.

 

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Światowy Dzień Rzucania Palenia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

23 listopada 2017

Na dzień 1 grudnia, jak co roku przypada Światowy Dzień AIDS. Pomimo wielu lat walki z chorobą sytuacja epidemiologiczna nie jest korzystna. Z danych Oddziału Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że  od 1 stycznia 2017 r. do 15 listopada 2017 roku na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego zarejestrowano 104 nowe zakażenia HIV, w tym: 3 kobiety i 101 mężczyzn oraz 8 zachorowań na AIDS.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS
Przejdź do - LOGO

18 listopada - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

22 listopada 2017

      W tym roku już po raz dziesiąty w dniu 18 listopada w całej Europie obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA), ustanowiony przez Komisję Europejską w 2008 roku. Celem Dnia jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności.

Anna Stejakowska
Czytaj więcej o: 18 listopada - Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach
Przejdź do - akcja%20antytytoniowa%20w%20Starostwie%20Powiatowym%20w%20Poznaniu

Akcja antytytoniowa w Starostwie Powiatowym w Poznaniu

17 listopada 2017

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu zorganizowała akcję antytytoniową.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Akcja antytytoniowa w Starostwie Powiatowym w Poznaniu
Przejdź do - podsumowanie%20konkursu%20

Podsumowanie etapu powiatowego konkursu "Nie daj szansy AIDS"

17 listopada 2017

W dniu 17 listopada 2017 r. w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie etapu powiatowego konkursu.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Podsumowanie etapu powiatowego konkursu "Nie daj szansy AIDS"
Przejdź do - pomiar%20CO%20w%20wydychanym%20powietrzu

Światowy Dzień Rzucania Palenia w Zespole Szkół Samochodowych w Poznaniu

16 listopada 2017

Dla młodzieży z Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu zorganizowano akcję antynikotynową. Zainteresowani uczniowie mogli dowiedzieć się jaką zawartość tlenku węgla ma wydychane przez nich powietrze.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Światowy Dzień Rzucania Palenia w Zespole Szkół Samochodowych w Poznaniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia - 16 listopada 2017

9 listopada 2017

Co roku w trzeci czwartek listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny – codziennie w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna oraz co piąta kobieta (badanie GIS i TNS, 2015 r.).

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Światowy Dzień Rzucania Palenia - 16 listopada 2017