PROGRAM OGRANICZANIA ZDROWOTNYCH NASTĘPSTW PALENIA TYTONIU

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Program określa priorytetowe cele i zadania na lata 2014-2018, na jakich powinny opierać się działania związane z redukcją zagrożeń wynikających z palenia tytoniu w społeczeństwie polskim. Głównym jego celem jest ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy w odniesieniu do czynnego i biernego palenia.

Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia realizuje zadania dotyczące informowania i ostrzegania o ryzyku zdrowotnym związanym z używaniem tytoniu (Zadanie 4 POZNPT).

Programy i akcje podejmowane w ramach POZNPT:
- Czyste powietrze wokół nas
- Bieg po zdrowie
- konkurs „Palić, nie palić - oto jest pytanie?”
- Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra Tytoń
- Światowy Dzień Bez Tytoniu
- Światowy Dzień Rzucania Palenia

POZNPT na lata 2014-2018 - załącznik do pobrania na dole strony 

 

Dokumentem porządkującym zagadnienia prawne dotyczące palenia tytoniu w Polsce jest ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
 

 Od 8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 298 oraz z 2016 r. poz. 960, 1331). Na mocy nowych przepisów palenie e-papierosów, tak jak i tradycyjnego tytoniu jest zakazane w miejscach publicznych między innymi na przystankach, w placówkach medycznych oraz obiektach sportowo-rekreacyjnych. Ustawa wprowadza zakaz udostępniania i sprzedaży papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat. W przypadku wątpliwości co do wieku, sprzedawca będzie mógł zażądać dokumentu potwierdzającego wiek. Nie można sprzedawać e-papierosów i pojemników zapasowych w automatach i sprzedawać ich na odległość (np. przez Internet). Również obowiązuje zakaz ich promowania i reklamowania. Osobom, które nie będą stosowały się do zakazu palenia w miejscach publicznych grozi grzywna w wysokości do 500 zł. Zgodnie z Art. 5 ust. 1a „Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych, jest obowiązany umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych na terenie obiektu lub w środku transportu, zwane dalej „informacją o zakazie palenia").
 

Na dole strony do pobrania treść raportu pt. „Wpływ e-papierosów na zdrowie w porównaniu do papierosów tradycyjnych w świetle badań naukowych” przygotowany przez prof. dr hab. n. med. Andrzeja Sobczaka kierownika Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Kierownika Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia w Sosnowcu wraz z zespołem.

Marta Pers

Artykuły

Przejdź do - Festyn dla seniorów w Lisówkach

Festyn dla seniorów w Lisówkach

10 września 2018

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Powiatu Poznańskiego na terenie Domu Pomocy Społecznej w  Lisówkach w dniu 7. 09. 2018r. zorganizowano punkt pomiaru zawartości CO w wydychanym powietrzu oraz ćwiczenia z alkogoglami, które miały na celu pokazanie zmian w koordynacji wzrokowo – ruchowej zachodzących po spożyciu alkoholu.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: Festyn dla seniorów w Lisówkach
Przejdź do - Pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu wśród klientów Auchan Swadzim

Pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu wśród klientów Auchan Swadzim

4 września 2018

W dniu 01.09.2018r. na terenie Auchan Swadzim pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia po raz kolejny dokonywali wśród klientów hipermarketu pomiaru CO w wydychanym powietrzu, udzielali porad antynikotynowych oraz oferowali skorzystanie z alkogogli.

Emiliana Sowińska
Czytaj więcej o: Pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu wśród klientów Auchan Swadzim
Przejdź do - Dożynki Wielkopolskie

Dożynki Wielkopolskie

29 sierpnia 2018

Na zaproszenie Urzędu Miasta Poznania PSSE w Poznaniu uczestniczyła w Wojewódzko- Archidiecezjalnych Dożynkach Wielkopolskich, które odbyły się 26 sierpnia nad Jeziorem Maltańskim. Na naszym stoisku można było skorzystać z pomiaru zawartości CO w wydychanym powietrzu, a także przy użyciu alkogogli przekonać się jak alkohol oddziałuje na nasze zmysły.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Dożynki Wielkopolskie
Przejdź do - Zaproszenie na Dożynki Wielkopolskie

Zaproszenie na Dożynki Wielkopolskie

24 sierpnia 2018

Zapraszamy do udziału w Dożynkach Wielkopolskich na poznańskiej Malcie. Na naszym stoisku będzie można skorzystać z bezpłatnego pomiaru zawartości CO w wydychanym powietrzu i poradnictwa antynikotynowego. Oferujemy również materiały informacyjne dot. różnych zagadnień związanych ze zdrowiem. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z alkogogli, które służą demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu.

Aleksandra Tymińska
Przejdź do - Pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu wśród pracowników Strauss Cafe Poland sp. z o.o.

Pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu wśród pracowników Strauss Cafe Poland sp. z o.o.

3 lipca 2018

W dniu 2 lipca 2018 roku w zakładzie pracy Strauss Cafe Poland sp. z o. o. w Tarnowie Podgórnym zorganizowano punkt informacyjno – edukacyjny.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu wśród pracowników Strauss Cafe Poland sp. z o.o.
Przejdź do - Ogólnopolski Festyn Rodzinny „Poznań dla Zdrowia i Rodziny- Bądźmy Razem” 24 czerwca 2018r.

Ogólnopolski Festyn Rodzinny „Poznań dla Zdrowia i Rodziny- Bądźmy Razem” 24 czerwca 2018r.

25 czerwca 2018

Pomimo niesprzyjającej aury Festyn na Ostrowie Tumskim przyciągnął rzesze Poznaniaków. Nasze stoisko mieszczące się w Alei Zdrowia również cieszyło się dużym zainteresowaniem. Najwięcej osób skorzystało z pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Ogólnopolski Festyn Rodzinny „Poznań dla Zdrowia i Rodziny- Bądźmy Razem” 24 czerwca 2018r.
Przejdź do - Ogólnopolski Festyn Rodzinny na Ostrowie Tumskim

Ogólnopolski Festyn Rodzinny na Ostrowie Tumskim

21 czerwca 2018

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w festynie w dniu 24 czerwca 2018r. w godzinach od 13:00 do 19:00 na Ostrowie Tumskim. W trakcie festynu planowanych jest wiele wydarzeń prozdrowotnych.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Ogólnopolski Festyn Rodzinny na Ostrowie Tumskim
Przejdź do -  Akcja prozdrowotna "Żyć Lepiej" w Hipermarkecie Auchan w Swadzimiu

Akcja prozdrowotna "Żyć Lepiej" w Hipermarkecie Auchan w Swadzimiu

21 maja 2018

W dniu 19.05.2018r. w ramach akcji „Żyć lepiej” zorganizowanej przez Hipermarket Auchan w Swadzimiu pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu we współpracy ze studentami z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny - IFMSA Poland Oddział Poznań utworzyli punkt informacyjno – edukacyjny.

Czytaj więcej o: Akcja prozdrowotna "Żyć Lepiej" w Hipermarkecie Auchan w Swadzimiu
Przejdź do - Majówka w Czerwonaku

Majówka w Czerwonaku

16 maja 2018

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Poznaniu wzięła udział w festynie zorganizowanym w dniu 12 maja 2018 r. na terenie Osiedla Przylesie w Czerwonaku. Na naszym stoisku można było skorzystać z bezpłatnego poradnictwa antynikotynowego i pomiaru CO w wydychanym powietrzu, a także przekonać się jak alkohol wpływa na sprawność psychomotoryczną (ćwiczenia z alkogoglami).

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Majówka w Czerwonaku
Przejdź do - Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra Tytoń 2018r.

Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra Tytoń 2018r.

15 maja 2018

Dnia 10 maja 2018r. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu odbyło się szkolenie dla uczniów klas gimnazjalnych w ramach projektu „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra Tytoń”.

Emiliana Sowińska
Czytaj więcej o: Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra Tytoń 2018r.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-02-02
Data publikacji:2017-02-02
Osoba sporządzająca dokument:Marta Pers
Osoba wprowadzająca dokument:Tomasz Witczak
Liczba odwiedzin:4711